Prunk ima več sreče v Trstu kot v Postojni,
Marko Prunk je eden redkih podjetnikov v Postojni, ki namerava odpirati nova delovna mesta, a doslej sreče z občinsko politiko ni imel. Nov župan pravi, da načrtovano naložbo v razsekovalnico in pakirnico mesa podpira, a resna ovira je, da parcela sega na poplavno območje.
POSTOJNA> Znani kraški podjetnik Marko Prunk, ki je pred šestimi leti kupil družbo Postojnske mesnine in z njo postojnsko klavnico, že dlje časa načrtuje, da bi dejavnost razširil z gradnjo novega objekta za razsekovanje in pakiranje mesa, ki bi prinesel približno 20 novih delovnih mest.
Predpogoj za konkurenčnost
“Načini prodaje se spreminjajo. Če smo včasih prodajali večje kose mesa, je treba danes vse razsekati in spakirati. Če te možnosti nimamo, nismo več konkurenčni na trgu,“ pojasnjuje.
Prunk je z namenom razširitve že pred petimi leti pod kompleksom klavnice kupil dodatno parcelo, ki je bila takrat zazidljiva, leta 2010 sprejeti občinski prostorski načrt pa je predvidel spremembo namembnosti tega območja v stanovanjsko, centralno ali turistično dejavnost in celo preselitev “neprimerne” dejavnost klavnice na novo lokacijo. Do preselitve pa je dovolil le vzdrževalna dela oziroma gradnje v zvezi z zmanjševanjem vplivov na okolje. Občina je ponudila nadomestno parcelo v obrtni coni v Velikem Otoku, a je Prunk selitev kompleksa, v katerega je vložil več milijonov evrov, ocenil kot finančno neupravičenega.
Zato je v postopku priprave sprememb občinskega prostorskega načrta predlagal, da bi na tem območju vendarle lahko širil svojo dejavnost. A s prejšnjim vodstvom občine Postojna dogovora ni dosegel.
Alternativa selitev v Divačo
Pred kratkim pa se je sestal z novim županom Igorjem Marentičem. “Če se bo podjetje razvijalo tukaj, bo tukaj tudi plačevalo davke, in tudi če bodo uresničili le polovico ali tretjino od napovedanih delovnih mest, bo to še vedno dobro. Danes je pomembno vsako delovno mesto. Zato podpiram ta projekt in sem ga pripravljen zagovarjati tudi pred bližnjimi stanovalci. Za okolje ni škodljiv in nima nobene zveze s širjenjem klavnice, pač pa bi šlo za dopolnilno dejavnost,“ nam je dejal Marentič, ki je ocenil, da bi projekt zato glede na občinski prostorski načrt lahko uspel. “Je pa objekt, tako kot so si ga sprva zamislili, neizvedljiv, ker sega na poplavno območje. Zato smo predlagali drugačno umestitev,“ je pojasnil župan. A kot kaže, se poplavnemu območju reke Pivke - v katero sicer sega tudi obstoječa klavnica - vendarle ne bo možno povsem izogniti, zato bi bilo za gradnjo potrebno tudi soglasje agencije za okolje.
Prunk nam je povedal, da že pripravljajo nove osnutke. “Tuhtamo in gledamo, kaj bi bilo prav in kaj ne. Še sam ne vem, kakšen bo zaključek.” Zaradi protipoplavne varnosti bi objekt dvignili. Prunk še vedno upa na ugoden razplet, saj bi imel nižje stroške, če bi vse dejavnosti povezal na eni lokaciji. Če bi se izkazalo, da bodo postopki predolgi in prezapleteni, pa je že napovedal, da bo objekt postavil drugje, predvidoma v industrijski coni v Divači.
Še tri mesnice v Trstu
Družba Postojnske mesnine bo, kot napoveduje Prunk, letošnje leto zaključila s približno 20 milijoni evrov prihodkov in 250.000 evri dobička, kar je še boljše kot lani. Prunk pojasnjuje, da pri prodaji ne želijo biti preveč odvisni od velikih trgovskih sistemov. Veliko večino prometa ustvarijo s prodajo javnim zavodom, gostincem in hotelirjem ter malim mesarjem, pa tudi v svojih devetih mesnicah po vsej Primorski.
Prunkova skupina v Sloveniji, v Postojni in Lokvi, zaposluje 80 ljudi. Še približno 20 ljudi pa je zaposlenih v Trstu, kjer je Prunk v zadnjih treh letih odprl tri mesnice. Prva, ki deluje v strogem središču mesta, je bila prva slovenska živilska trgovina v Trstu sploh. A Prunk ima v Trstu, kjer je posel zelo dobro stekel, že nove načrte. V kratkem naj bi, če ne bo zapletov, odprl še tri mesnice. Njegove tržaške trgovine sicer niso zgolj mesnice, pač pa so v njih na voljo tudi drugi slovenski proizvodi, po katerih Italijani veliko povprašujejo. Na domačem trgu pa se je letos Prunk razširil tudi na Štajersko. Na Ptuju je namreč vzel v najem razsekovalnico in skladišče mesa. VERONIKA R. ŽENKO, Primorske novice 19.12.2014